Αντικειμενοστρεφής Προγραμματισμός

Ειδικά θέματα και τεχνικές προγραμματισμού με τη γλώσσα C. Δυναμικές μεταβλητές, κλήση με αναφορά, αναδρομή, εγγραφές. Σύνθετες δομές δεδομένων και εφαρμογές. Επεξεργασία αρχείων. Αφηρημένοι τύποι δεδομένων, στατικός και δυναμικός τρόπος υλοποίησης. Απόδοση αλγορίθμων και δομών δεδομένων. Πολυπλοκότητα. Εισαγωγή στις δομές δεδομένων. Γραμμικές λίστες: απλά και διπλά συνδεδεμένες λίστες, στοίβες, ουρές, κυκλικές λίστες, ταξινομημένες λίστες. Η γλώσσα C++. Εισαγωγή στη γλώσσα Java.

Εαρ. Εξάμηνο 2012 - 2013.

Πρόγραμμα: Τετάρτη 9.00-12.00 Αίθ. 1 (Θεωρία),

Τρίτη 10.00-12.00, Τετάρτη 14.00-16.00 και 16.00-18.00 Εργ. 1 (Εργαστήριο)

Τελικά αποτελέσματα Ιουνίου με βαθμούς

Παρακαλώ δείτε εδώ τα τελικά αποτελέσματα (με τους τελικούς βαθμούς) των εξετάσεων Ιουνίου 2013 στο μάθημα 'Αντικειμενοστρεφής Προγραμματισμός'.

Αποτελέσματα εξέτασης Ιουνίου 2013

Παρακαλώ δείτε εδώ τα (μερικά) αποτελέσματα των εξετάσεων Ιουνίου 2013 στο μάθημα 'Αντικειμενοστρεφής Προγραμματισμός'.

Στην λίστα φαίνονται οι φοιτητές και φοιτήτριες που πέρασαν τη θεωρία του μαθήματος (και συνεπώς δεν έχουν υποχρέωση να ξαναεξεταστούν στο μάθημα).

Επειδή οι υπεύθυνοι των εργαστηριακών ομάδων δεν μου έχουν στείλει ακόμη τις βαθμολογίες των εργαστηρίων, δεν μπορώ ακόμη να υπολογίσω αρκετούς τελικούς βαθμούς και να βγάλω την τελική κατάταξη.

Συνεπώς στη λίστα αναφέρονται μόνο οι φοιτητές και φοιτήτριες που πέρασαν το θεωρητικό μέρος του μαθήματος.

25-Απρ-2013

Παρακαλώ κατεβάστε τον κώδικα που δίνεται εδώ στον οποίο υλοποιούνται  συνδεδεμένες λίστες και βασικές τους πράξεις. Στο κυρίως πρόγραμμα γίνεται απλή χρήση των συναρτήσεων που έχουν υλοποιηθεί.

Επίσης κατεβάστε τους κώδικες που δίνονται εδώ και εδώ στους οποίους υλοποιούνται οι βασικές πράξεις της στοίβας και της ουράς αντίστοιχα.

Μελετήστε τους κώδικες για να συζητήσουμε τυχόν απορίες κατά τη διάρκεια των μαθημάτων και του εργαστηρίου.

Προσοχή: Υπάρχουν δύο νέες ασκήσεις για παράδοση.

Εργαστηριακές Ασκήσεις

Compilers για τη C

Στην παρακάτω διεύθυνση μπορείτε να βρείτε πληροφορίες και να κάνετε download τον compiler της C που χρησιμοποιούμε στο εργαστήριο.

DEV C/C++ compiler

- "Προγραμματισμός με τη C++", B. Stroustrup, Εκδόσεις Παπασωτηρίου, 2009.

- "Joy of C", L. Miller, A. Quilici, Εκδόσεις John Wiley & Sons Inc., 1993.

- "Η Γλώσσα Προγραμματισμού C", Brian W. Kernighan & Dennis M. Ritchie, Εκδόσεις Κλειδάριθμος, 1990.

- "C Προγραμματισμός", Deitel & Deitel, Εκδόσεις Μ. Γκιούρδας, 2001.